Добро пожаловать, Гость
Логин: Пароль: Запомнить меня

ТЕМА: Раскрытая таямніца кратоў

Раскрытая таямніца кратоў 08 мая 2014 22:56 #10126

  • exxR
  • exxR аватар
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Сообщений: 220
  • Спасибо получено: 16
Многія з вас, напэўна, хоць раз у жыцці бачылі кратоў або ўжывую, або на фотаздымках. Але не ўсім вядома, адкуль яны ўзяліся. Краты — практычна адзіныя жывёлы, здольныя рыць доўгія тунэлі пад зямлёй. Чаму амаль ні ў якога іншага віду няма такога імкнення? Хтосьці, можа быць, скажа , што ўся справа ў паглынанні смачных падземных каранёў і клубняў раслін. Але хіба для гэтага патрабуецца ўсляпую рыць доўгі тунэль? Ці не прасцей дайсці па паверхні і адкапаць клубень?

Аказваецца, справа зусім у іншым. Раней краты былі драпежнікамі і палявалі на мышэй, якія хаваюцца ў норах. Тут і становіцца ясная ролю тунэляў. Праз зямлю крот непрыкметны, не пахне і не бачны. Што дае магчымасць незаўважна падкрасціся да мышы ў норцы. Падрабязныя, але яшчэ не апублікаваныя, даследаванні паказалі, што краты маюць агульных продкаў з катамі — усім вядомымі аматарамі мышэй. У старажытнасці протакаты (яны ж протакраты ) палявалі на мышэй. Але паступова частка протакатоў , раскапывая норку мышы, стала дабірацца да іншых норак пад зямлёй, што давала ёй названыя вышэй перавагі. Другая ж стала вылізваць сябе для зніжэння паху і адгадаваць мяккія падушачкі на лапах, якія зніжалі шум.

Пасля падземныя протакраты перайшлі на раслінную ежу, якой аказалася больш, і сталі кратамі. Але старажытныя паляўнічыя звычкі захаваліся і па наш дзень, і таму краты ўсё яшчэ «палююць» на клубні і карані.
Администратор запретил публиковать записи.

Раскрытая таямніца кратоў 15 мая 2014 16:51 #10153

  • Autumn Fox
  • Autumn Fox аватар
  • Offline
  • Senior Boarder
  • хрень с лапками
  • Сообщений: 74
  • Спасибо получено: 3
Пасля падземныя протакраты перайшлі на раслінную ежу, якой аказалася больш, і сталі кратамі

Кроты не переходили на растительную пищу. Кроты относятся к насекомоядным, питаются личинками насекомых, червями, улитками и т.п. Не брезгуют и мышатами, если попадаются.
--
Лисота спасёт мир!
Администратор запретил публиковать записи.

Раскрытая таямніца кратоў 15 мая 2014 22:17 #10154

  • exxR
  • exxR аватар
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Сообщений: 220
  • Спасибо получено: 16
Кроты относятся к насекомоядным, питаются личинками насекомых, червями, улитками и т.п. Не брезгуют и мышатами, если попадаются.
І рэгулярна псуюць пасадкі.
Дакладна, гэта таксама паказвае на іх далёкае сваяцтва з катамі: каты таксама драпежнікі і таксама рэгулярна псуюць абутак і мэблю!
Последнее редактирование: 15 мая 2014 23:03 от exxR.
Администратор запретил публиковать записи.
Модераторы: мудрый_Дракон
Время создания страницы: 0.300 секунд
Работает на Kunena форум